Avengers vs X-men aneb proč fandím mutantům

28. prosince 2014 v 23:27 | Marri |  Sbírka blábolů
Uznávám, tohle je trochu neaktuální otázka, ale vzhledem k tomu, že v roce 2014 vyšli noví X-meni a v roce 2015 bude pokračování Avengers, myslím, že se to na konec roku docela hodí. Halvně že si najdu výmluvu. Navíc se vsadím, že po nových Avengers se tahle diskuze zase rozjede. (Krom toho má dneska narozeniny Stan Lee!)
Chtěla bych porovnat filmy, nemám tak načtené komiksy, nehledě na to, že v komiksech je všechno pomíchané a všichni hrdinové a padouši z marvelu žijí ve stejném vesmíru, zatímco ve filmech je kvůli právům striktně rozdělují (a chudákům Avengers tak pár členů ubylo).
Proč ale tohle vůbec píšu... není tajemnstvím, že Avengers mají mnohem více fanoušků a já jako zastánkyně X-menů cítím povinnost podpořit své favority.


Kdyby došlo na souboj, Avengers by neměli nejmenší šanci. Přestavte i takový souboj Avengers vs Magneto.
Mirek Dušín s kovovým frisbee, bůh, jehož moc spočívá v máchání s kovovým kladivem a to radši ani nemluvím o Iron-manovi. Katastrofa.
Někdo by mohl protestovat, že Avengers mají přece Hulka.
Ale co by byl komu Hulk platný, když by se Avengers "postavil" neškodně vypadající profesor na vozíčku.
Jak řekl McAvoy, dopadlo by to asi takhle...

Nemám ale X-meny ráda kvůli jejich schopnostem (i když musím uznat, že mám slabost pro viditelné mutace) a tomu, že by Avengers nakopali zadek. Líbí se mi, že celý koncept mutantů je mnohem realističtější než u Avengers. Zatímco Avengers jsou pro svou výjimečnost oslavování a milováni, mutanti jsou nenáviděni a vražděni. Jsou vyvrhelové společnosti a to z jediného důvodu: liší se.
Ian McKellen roli Magneta vzal především kvůli podobnosti mutantů a homosexuálů.
"I was sold it by Bryan who said, 'Mutants are like gays. They're cast out by society for no good reason,' and, as in all civil rights movements, they have to decide: Are they going to take the Xavier line - which is to somehow assimilate and stand up for yourself and be proud of what you are, but get on with everybody - or are you going to take the alternative view - which is, if necessary, use violence to stand up for your own rights. And that's true. I've come across that division within the gay rights movement."
Ať už odsuzování mutantů někomu připomíná homofobii, rasismus nebo cokoliv jiného, rozhodně je za nimi nějaká myšlenka a metafora na skutečný svět.
Mutanti jsou jako utlačovaná menšina, která se ale na rozdíl od těch skutečných může bránit. Setkáváme se jak s mutanty, kteří jsou jsou hrdí na svou odlišnost, tak i s těmi, kteří by raději zapadli a byli normálními lidmi.

V X-menech to není jen dobro versus zlo, nemáme jen dvě strany. Máme tu ty, kteří touží po míru a vzájemném respektu, pak jsou tu ti, kteří v mír nevěří a nenávidí ty, kteří tak moc nenávidí je, a nakonec samotné lidstvo, které se snaží zabránit vlastnímu vyhynutí a strach z těch, kteří se liší, je dohání ke strašným činům.
Ani o jedné straně nemůžeme říct, že je ztělesněním zla.
V tomhle ohledu Avengers dost zaostávají, většina filmů je o hrdinovi a padouchovi, kdy padouch je poražen a hrdina oslavován. Netvrdím, že je to šptaně. Někteří preferují dobrou akci a nad filmem pak už dál nepřemýšlejí, ale já mám ráda filmy s něčím víc, s nějakou zprávou.

Další důvod, proč u mě vítězí X-meni, jsou ženské postavy. Neberte mě špatně, Avengers mají úžasné ženy, Black Widow je dokonalá a jsou tu i další silné ženské charaktery. U X-menů mi ale ženské postavy připadají přirozenejší, více zapadají a nepřemýšlím nad nimi jako nad "dobrým ženským charakterem" ale jednoduše "dobrým charakterem". Ženy jsou často zobrazovány jako buď slabé oběti nebo až moc silné sexbomby bez nějakých hlubších motivů a emocí, často použité spíš jako sex symboly než jako opravdu plnohodnotné chraktery. V tomhle ohledu tleském celému Marvelu, protože skutečně doukážou vytvořit dobré ženské postavy.
U X-menů mám ale pořád své největší oblíbenkyně.

Storm
Ani nemůžu vyjádřit, jak úžasná je. Když jsem jako malá milovala X-meny (některé věci se nemění), přála jsem si být jako ona. Je silná, hrdá, nepotřebuje žádného muže, aby jí chránil, a přitom má i svou osobnost a to na ní miluju. Mimochodem, myslim, že to byla úplně první černý charakter v Marvelu.

Kitty
Mám ráda to, jak je ještě teenager, ale se vším se tak dobře vypořádá. Je statečná, sarkastická a neuvěřitelně roztomilá. Navíc miluju Ellen Page.

Emma Frost
Je to mrcha, která dokáže využít své ženskosti pro svůj prospěch, a to na ní obdivuju. Je manipulativní, chladná a člověka zabije s úsměvem na tváři. Nemůžu říct, že bych ji měla zase tolik ráda, ale... mělo by být víc takových postav.

Mystique
Nebudu lhát, v nových filmech jí ráda nemám a jsem trochu naštvaná, co z ní udělali, ale v původní trilogii? Úžasná. Udělá všechno pro to, čemu věří, a nic jí nedokáže zastavit.

Blink
Dobře, já vím... moc v tom filmu nebyla, ale všichni musí uznat, že byla cool a bojovala líp než všichni ti chlapi dohromady.

A přestože to neni moje favoritka, nesmíme zapomínat, že nejsilnější mutant je žena. (I když je mi vážně protivná)


Další věc, nad kterou bych se ráda pozastavila, je fandom (nebo spíš shipping).
Ať si řiká kdo chce co chce, fandom je důležitá součást každého filmu.
Začnu čísly. Na AO3 mají Avengers něco přes 46 000 fanfikcí, zatímco X-meni 14 000. Nejpopulárnější ship v Avengers je Steve/Tony s 10 450 fanfikcemi, u X-menů Erik/Charles s 7 660 fanfikcemi. Co tím chci říct je to, že Avengers jsou nesrovnatelně větší fandom. Ale ne vždy kvantita znamená kvalita. Ano, já jsem zřejmě zaujátá, protože jsem propadla Cheriku, ale většina lidí mi potvrdila, že X-meni mívají vážně kvalitní fanfikce. Nečetla jsem toho moc na Avengers, ale co jsem četla nebylo nic dechberoucího, nad čím bych se převalovala v posteli ještě další týden.
Přestože X-meni mají mnohem více postav, Avengers mají mnohem více shipů (když bereme jen ty známější a oblíbenější), v Avengers si všichni těch 5 chlapů (6 když započítám Lokiho) shippuje dost libovolně, nemluvě o tom, že filmy o jednotlivých Avengerech nám přinášejí další shipy jako třeba Steve/Bucky. X-men fandom se od roku 2011, kdy se značně rozrostl (nebo spíše vznikl), věrně drží svého Erik/Charles. Možná kvůli tomu, že od té doby se nic jiného neobjevilo a nový film nám zase nabídnul jen další scény mezi Erikem a Charlesem. Kdybych přivřela obě oči, možná bych viděla i něco jako Logan/Charles případně Charles/Hank, ale Charles s kýmkoliv jiným než Erikem (a Erik s kýmkoliv jiným než Charlesem, nemusím ani říkat, jaký rozruch vyvolala zpráva o Erik/Raven v příštím filmu) je prostě... špatně a stejně to vnímá celý fandom. Krom Cheriku jsou tu už jen takové doplňovací shipy jako Alex/Hank nebo z původní trilogie Logan/Scott, ale nevybavuju si nikoho, kdo by je shippoval víc než Cherik.
Pro mě by bylo úplně nepředstavitelné, že bych shippovala něco, kde by jeden (nedejbože oba) byl přítomný ještě v dalším stejně populárním nebo populárnějším shipu. Z Avengers je můj oblíbený ship Bruce/Tony a je mi jasné, že kdyby byli moji OTP, zblánila bych se kvůli Stony nebo Ironfrost (řiká se tak Tony/Loki, ne? Nejsem si jistá). Jsem prostě hodně žárlivá na postavy, co shippuju.

A protože mám ráda videa, dám sem Stucky a Cherik pro představu..A jaký je váš názor? Co preferujete vy a proč?
Budu ráda, když mi napíšete do komentářů. Klidně napište, že nemám pravdu a v čem se mýlím, potřeší mě každý smysluplný komentář a hlavně že si tohle vůbec někdo přečetl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kier Kier | 29. prosince 2014 v 0:10 | Reagovat

Já si to všechno přečetla, ale smysluplné komentáře ode mě nečekej - prostě v tom nejsem dobrá XD
Avengers mám ráda. Hodně ráda ^^ A X-men taky (hlavně First Class a Days of Future Past).
S tím soubojem mezi nimi souhlasím. Mutanti by určitě vyhráli, o tom žádná XD
A co se párování týče, tak jsem určitě pro Cherik. Prostě... tam to mezi nimi přímo jiskří! *w* (doufám, že sem co nejdřív dáš nějakou povídku na tento pár :3)

2 lilsis lilsis | 29. prosince 2014 v 3:33 | Reagovat

Čau! No moc hezké! Souhlasím s tím, že avengers vs. X men je jasný kdo vyhraje... :-D tvůj ship na Cherik no koment (#homo :P) je to tvůj názor... :-D ale líbí se mi ta mmyšlenka, že v xmenech je hlubší příběh! Avengers jsou jen o tom, že padouch chce vládnout světu nebo ho zničit a banda hrdinů ho musí zastavit... to už jsme slyšeli stokrát...v čem se tedy liší od pohádek, které jsme slýchávali jako malý? Zápletka byla stejná! Takže podle mě xmeni mají lepší příběh nejde o boj dobra se zlem, ale o to vybrat si svojí stranu, zvolit si svůj cíl! :-) moc hezký článek...

3 Marri//bigsis Marri//bigsis | Web | 29. prosince 2014 v 14:32 | Reagovat

[1]: Cherik > všechno
Už mám něco v plánu, ale ještě jsem v životě nic nedopsala,takže uvidim :'D

[2]: Jsem ráda, že souhlasíš, to jsem nečekala :DD

4 Awesome oNIOn Awesome oNIOn | 30. prosince 2014 v 0:56 | Reagovat

Se vším s tebou souhlasím! A díky tvýmu článku jsem si konečně uvědomila, co mám, byť o kapku, raději a co jsem si nepřipouštěla (bo prostě jsem si nechtěla přiznat). A překvapilo mě, že shippuješ Science bros (#highfive)! :D

Doufám, že si uvědomuješ, že máš nového stalkera >:3

..snad to nebude vést k tomu, abych si i já založila blog, to by dopadlo..

#Isolemnlyswearto(wor)shipmyfandom

5 Awesome oNIOn Awesome oNIOn | 30. prosince 2014 v 1:10 | Reagovat

[4]: Achjo, měla bych jít spát.

Nemyslela jsem "nechtěla přiznat" ale "nemohla rozhodnout" ve smyslu, že jsem nemohla přijít na věc, která by jeden z těch fandomů posunula na tu pomyslnou vrchní příčku.

#Iregretnothing

6 Marri Marri | Web | 30. prosince 2014 v 2:55 | Reagovat

[4]: [5]: Jsem ráda, že u tebe taky vyhrávají X-meni a jsem hrdá, že právě díky mému článku :33
Science bros jsou skvělí a nedocenění a chudáci úplně převálcovaní Stony.

Jsem za každého stalkera ráda c:
A určitě si blog založ!!!

7 Thomalmomma Thomalmomma | E-mail | Web | 6. května 2017 v 2:30 | Reagovat

Lactating Amoxicillin Clomid Pendant Grossesse  <a href=http://byuvaigranonile.com>viagra</a> Nolvadex Generic Tab Provera Get Website Without A Script Buy Ciprofloxacin Where To Buy Orlistat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama